Jak na BARF

Při přechodu na BARF se rozhodně nedoporučuje míchat syrové maso v krmné dávce s granulovanou stravou a to ani v jedné misce ani ve stylu ráno maso a večer granule. Obojí se tráví zcela jinak, má jinou konzistenci a kombinace těchto dvou druhů stravy zatěžuje trávicí trakt psa.

Vážení zákazníci, v odkazu níže si můžete zdarma stáhnout tabulku pro automatický výpočet krmné dávky pro Vašeho miláčka.

ODKAZ KE STAŽENÍPro začátek vybírejte lehčí, dietnější a méně tučná masa. Vhodná je drůbež (kuře, krůta) z počátku raději bez kůže, ta je tučná. Vhodný je i králík, telecí nebo jehněčí. Tučná masa jako je vepřové nebo kachna zařazujte do jídelníčku později, stejně jako červená masa (hovězí, zvěřina).
Kosti můžete začít zařazovat do jídelníčku poměrně brzy. Bez nich je třeba počítat s měkčí mazlavější stolicí. Z počátku volte měkčí kosti dobře obalené masem. Pokud má pes s masitými kostmi problém, můžete je rozdrtit paličkou a nebo rozsekat na menší kousky. Možné je také zařadit mletiny obsahující kosti, ale tam pozor na jejich obsah v mletině.
Vnitřnosti zařazujte do jídelníčku opatrně, ze začátku jen malé množství a vždy jen jeden druh. K vnitřnostem je dobré přidat potraviny co staví, tedy s vyšším obsahem kostí.
Zeleninu, ovoce, mléčné výrobky a vejce zařaďte do jídelníčku také postupně jedno po druhém a vždy sledujte reakci.
Každou novou složku potravy kombinujte s potravinou, kterou už pes dostával dříve, je na ní zvyklý a nedělá mu problémy.
Pokud pes maso z počátku odmítá, můžete ho nechat mírně zatáhnout - přelít horkou vodou. Zkoušejte různé druhy a struktury masa a různě velké kousky.Základní množství krmné dávky vypočítáme z hmotnosti psa. Pro dospělého psa 2-3% tělesné hmotnosti, pro štěně 4-6% tělesné hmotnosti. Každý pes je jiný, má jiný metabolizmus, jinou zátěž a tak i dávku je třeba individuálně přizpůsobit. Jsou jedinci, kteří potřebují výrazně vyšší nebo naopak nižší dávku, než je běžně doporučená.

Základem jídelníčku je maso a masité kosti. Maso by mělo tvořit zhruba 80%, kosti 30% z masové složky. Zelenina je pro psa především balastní složkou, obsahuje vlákninu a některé vitamíny a stopové prvky. Může tvořit až 20% krmné dávky, ale není nutnou součástí a není třeba jí nutit psům, kteří jí odmítají. Vyšší podíl mohou dostávat psi na redukční dietě - balastní funkce. Přílohy jako jsou rýže, těstoviny, kuskus a podobně nejsou pro psovité šelmy přirozenou potravou. Lze je zařadit u psů, kteří potřebují nabrat váhu, ale i tam dávám přednost tučnějším druhům masa než přílohám.

Pro zjednodušení si rozdělíme druhy masa do 3 kategorií. V jídelníčku můžete volně zaměňovat složky ze stejné kategorie. Důležité je, aby byla strava co nejpestřejší a aby byla vyvážená. Vyvážená je myšleno v delším časovém úseku - měsíc a ne v jednom dni.

1. kategorie - masité kosti: kuřecí skelety, kachní hlavy, kachní běháky, kuřecí pařátky, kuře bez prsou, skopová žebra, skopové masité kosti, telecí masité kosti, kuřecí křídla, kuřecí krky, kachní krky, krůtí hřbety, kachní skelety ...
2. kategorie - vnitřnosti: vemeno, játra, ledvina, plíce, slezina, lůj ...
3. kategorie - svalovina: hovězí, srdce, dršťky, jazyk, makrely, skopové, telecí, vepřové ...

Mléčné výrobky se do jídelníčku také mohou zařadit, ale není třeba je dávat ve větším množství a často. Ideální jsou zakysané výrobky s živou kulturou působící jako probiotika. Je třeba myslet na to, že i některé mléčné výrobky mají vysoký obsah fosforu.

Vejce jsou velmi hodnotnou potravinou a je vhodné je také do psího jídelníčku zařadit. Ideální je podávat žloutek syrový, bílek povařený a skořápku včetně podskořápečné blány rozdrcenou a zakápnutou citronem.

U zeleniny by měla většinovou složku tvořit listová zelenina jako jsou různé druhy salátů, čínské zelí, špenát. Kapusta a zelí jsou dost aromatické a někteří psi je odmítají. Z ostatní zeleniny nejlépe ty méně aromatické druhy - mrkev, okurka, cuketa, dýně, brokolice, květák, paprika, červená řepa .....

U ovoce dávám přednost našemu tuzemskému ovoci, s exotickými druhy spíše opatrně.

Další kategorií jsou "rekreační kosti" - tedy velké kosti s malým množstvím masa, které slouží k zabavení a na hraní. Jsou to třeba velké dlouhé kosti hovězí, vepřové, ze zvěřiny. Pozor na žebra, ta dovedou sežrat velcí psi celé a je třeba je započítat do krmné dávky a doplnit dostatkem svaloviny aby nedošlo k zácpě. Rekreační kosti dávejte pouze pod dozorem, nenechávejte je psům celý den bez dohledu!

Tady je ukázkový jídelníček na týden pro 40kg psa ve střední zátěži. Důležitá je pestrost a podle kategorií lze zaměňovat jednotlivé potraviny. Masité kosti jsou hodně rozmanitá kategorie, je třeba selským rozumem zhodnotit obsah masa na kosti a podle toho přidat svalovinu nebo vnitřnosti.

Pondělí
ráno - jogurt 200g + 50g ovoce + 250g neprané dršťky
večer - 450g kuře celé bez prsou

Úterý
ráno - 450g kachní krky + 50g zelenina
večer - 450g hovězí hrubomleté s droby + 50g zelenina

Středa
ráno - 350g skopová žebra a masité kosti + 100g vemeno + 50g zelenina
večer - 450g hovězí srdce + jazyk

Čtvrtek
ráno - 350g kuřecí skelet + 100g játra + 50g zelenina
večer - 450g makrela + 50g zelenina

Pátek
ráno - 350g krůtí hřbety + 50g ledvina + 50g slezina + 50g zelenina
večer - 450g hovězí hrubomleté + 50g zelenina + 1 vejce

Sobota
ráno - 450g kuřecí křídla + 50g zelenina
večer - 500g zelené dršťky

Neděle
ráno - 450g kuřecí krky + 50g zelenina
večer - 450g skopové + 50g zelenina

Doplňky, jako jsou vitamíny, minerály a podobně, není třeba přidávat každý den. U doplňků platí, že méně je někdy více a předávkování je nebezpečnější než krátkodobý nedostatek. Z nejběžnějších doplňků se může přidávat komplexní vitamínový přípravek s mikroprvky (velký pozor na ty, které obsahují vitamín D, jeho předávkování je velmi nebezpečné), kelpa, kolagen, pangamin, minerální přípravky, různé druhy olejů (lososový, rybí, pupalkový, brutnákový ...). Doplňků existuje velké množství, ale nikdy nenahradí vyváženou a pestrou krmnou dávku.