Jak na BARF

Co vlastně znamená BARF?

Born Again Raw Feeders = znovu krmit syrově
Bones And Raw Food = kosti a syrová potrava
Biologically Appropriate Raw Foods = biologicky vhodná syrová potrava

 

Pro zjednodušení přechodu na BARF jsme pro Vás připravili formulář pro výpočet krmné dávky, pomocí kterého zjistíte doporučované poměry v misce. Vaše výsledky si také můžete nechat zaslat na svůj e-mail, který zadáte dole na konci formuláře.

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

Pokud jste se rozhodli svého pejska převádět na BARF, rozhodně se nedoporučuje míchat syrové maso v krmné dávce s granulovanou stravou, a to ani v jedné misce, ani ve stylu ráno maso a večer granule. Obojí se tráví zcela jinak, má jinou konzistenci a kombinace těchto dvou druhů stravy zatěžuje trávicí trakt psa. Toto platí i v případě, že krmíme 2x denně. Krmná dávka rozdělená do dvou porcí na den by měla obsahovat kompletní složky. Znamená to tedy, že NEMÁME pejskovi do misky ráno dávat jen kosti a večer jen maso s vnitřnostmi.

 

Složení krmné dávky

Základní množství krmné dávky vypočítáme z ideální hmotnosti psa. Pro dospělého psa počítáme 2-3 % tělesné hmotnosti, pro štěně 4-6 % tělesné hmotnosti. Každý pes je jiný, má jiný metabolismus, jinou zátěž, a tak je nutné individuálně přizpůsobit i krmnou dávku. Jsou jedinci, kteří potřebují výrazně vyšší nebo naopak nižší dávku, než je běžně doporučovaná. Jedná se na příklad o kastrované feny, pejsky v rekonvalescenci nebo omezené na pohybu, nebo naopak o psí sportovce, služební a lovecké psy.

Základem jídelníčku je maso a masité kosti. Maso by mělo tvořit zhruba 60 %, kosti 20 % a příloha také 20 % (přílohou jsou myšleny obilniny, ovoce a zelenina). Zelenina je pro psa především balastní složkou, obsahuje vlákninu a některé vitamíny a stopové prvky. Může tvořit až 20 % krmné dávky, ale není nutnou součástí a není třeba ji nutit psům, kteří ji odmítají. Vyšší podíl mohou dostávat psi na redukční dietě - balastní funkce. Jako přílohu můžeme podávat rýži, ovesné vločky, jáhly nebo pohanku.

Pro zjednodušení si rozdělíme druhy masa do 3 kategorií. V jídelníčku můžete volně zaměňovat složky ze stejné kategorie. Důležité je, aby byla strava co nejpestřejší a aby byla dlouhodobě vyvážená.

1. kategorie - masité kosti: kuřecí skelety, kachní hlavy, kachní běháky, skopová žebra, skopové masité kosti, telecí masité kosti, kuřecí křídla, kuřecí krky, kachní krky atd.
2. kategorie - vnitřnosti: vemeno, játra, ledvina, plíce, slezina, neprané zelené dršťky atd.
3. kategorie - svalovina: hovězí maso (mleté nebo kusové), hovězí a vepřové srdce, vepřový jazyk, skopové maso, telecí maso, vepřové maso, selečí maso, ryby atd.

Mléčné výrobky se do jídelníčku také mohou zařadit, ale není třeba je dávat ve větším množství a často. Ideální jsou zakysané výrobky s živou kulturou působící jako probiotika. Je třeba myslet na to, že i některé mléčné výrobky mají vysoký obsah fosforu.

Vejce jsou velmi hodnotnou potravinou a je vhodné je také do psího jídelníčku zařadit. Ideální je podávat syrový žloutek a vařené vejce. Pokud chceme podávat i vaječné skořápky, musíme dodržovat tyto zásady: skořápku musíme pejskovi podávat rozdrcenou, včetně podskořápečné blány a zakápnutou citronem.

bílek povařený a skořápku včetně podskořápečné blány rozdrcenou a zakápnutou citronem.

U zeleniny by měla většinovou složku tvořit listová zelenina, jako jsou různé druhy salátů, čínské zelí nebo špenát. Kapusta a zelí jsou dost aromatické a někteří psi je odmítají. Z ostatní zeleniny volíme nejlépe ty méně aromatické druhy - mrkev, okurka, cuketa, dýně, brokolice, květák, paprika nebo červená řepa (u ní pozor - může zabarvit pejskovi moč i stolici). Nejlepší je vždy podávat zeleninu sezónní - tedy takovou, která je právě dostupná a čerstvá. Aby si tělo psa vzalo ze zeleniny co nejvíce, je nutné, abychom narušili její strukturu - to znamená vždy nakrájet, nastrouhat, rozmixovat a následně zmrazit nebo spařit. Pouze nastrouhaná zelenina není na závadu, ale v této formě bude pejskovi sloužit pouze jako zdroj vlákniny.

U ovoce dáváme přednost našemu tuzemskému ovoci, exotickému ovoci se vyhýbáme. Jedinou výjimkou je v tomto případě banán, který může být třeba skvělou svačinkou v kombinaci s jogurtem, lžičkou medu a nastrouhaným jablkem nebo borůvkami.

Další kategorií jsou rekreační kosti - tedy velké kosti s malým množstvím masa, které slouží k zabavení a na okus. Jsou to třeba velké dlouhé kosti hovězí, vepřové nebo ze zvěřiny. Pozor na žebra - ta dovedou sežrat velcí psi celá a je třeba je započítat do krmné dávky a doplnit dostatkem svaloviny, aby nedošlo k zácpě. Rekreační kosti podávejte pouze pod dozorem, nenechávejte je psům celý den bez dohledu! Okusování je pro pejsky velice důležité, trénují si tím žvýkací svaly a zároveň čistí zuby.

Krmna davka

 

Začínáme s BARFem

Pro začátek vybírejte méně tučná masa. Vhodné je maso drůbeží bez kosti (kuře, krůta), telecí, zvěřina, ale i libové hovězí nebo jehněčí a skopovéTučnější masa jako je vepřové, selečí nebo kachní zařazujte do jídelníčku později. Každý druh masa krmíme alespoň 3 dny po sobě. Pejsek se ho musí naučit kousat i trávit a hlavně během této doby poznáme, zda mu maso "sedlo" nebo ne.


Kosti můžete začít zařazovat do jídelníčku poměrně brzy, a to 10. - 14. den. Bez nich je třeba počítat s měkčí mazlavější stolicí. Doporučujeme začít mletinami, jako je na příklad naše kuře celé mleté, které obsahuje i pomleté kosti. Z počátku volíme menší kosti, ideální jsou kachní běháky, poté kuřecí krky a následně kuřecí křídla. Pokud má pes s masitými kostmi problém, můžete je rozdrtit paličkou a nebo rozsekat na menší kousky. 

Vnitřnosti zařazujeme do jídelníčku opatrně, ze začátku jen malé množství a vždy jen jeden druh. Podáváme je 2x týdně jako součást kompletní krmné dávky.


Zeleninu, ovoce, mléčné výrobky a vejce zařaďte do jídelníčku také postupně jedno po druhém a vždy sledujte reakci.
Každou novou složku potravy kombinujte s potravinou, kterou už pes dostával dříve, je na ni zvyklý a nedělá mu problémy.
Pokud pes maso z počátku odmítá, můžete ho nechat mírně zatáhnout - přelít horkou vodou. Zkoušejte různé druhy a struktury masa a různě velké kousky.
Vzorový jídelníček

Tady je ukázkový jídelníček na týden pro 40 kg dospělého psa s normální pohybovou aktivitou - uvažujeme zde pejska již převedeného na BARF. Důležitá je pestrost a podle kategorií pak lze zaměňovat jednotlivé potraviny. Masité kosti jsou hodně rozmanitá kategorie, je třeba selským rozumem zhodnotit obsah masa na kosti a podle toho přidat svalovinu nebo vnitřnosti.

Krmnou dávku na den tvoří 2 % z dané hmotnosti, tedy 800 g. Z toho bude 20 % příloha, což je 160 g. 20 % tvoří krmná kost, tedy také 160 g. Na samotné maso/svalovinu nám tedy zbývá 480 g.PONDĚLÍ

160 g instantní jáhlové vločky se zeleninou
160 g kachní běháky
480 g selečí sekané
1x syrový žloutek
1 dávka lososového oleje
1 dávka krilluÚTERÝ

160 g instantní rýžové vločky
160 g kuře celé mleté
480 g krůtí kostky
20 g strouhaná mrkev
1 dávka konopného oleje
1 dávka elixíru BSTŘEDA

160 g paella s mořskými plody
160 g kuřecí krky
480 g zvěřina mletá
20 g kozí tvaroh
1 dávka lněného olejeČTVRTEK

Zařazujeme vnitřnost - tedy opět 20 % z kompletní krmné dávky
160 g instantní pohankové vločky
160 g kuřecí křídla
160 g neprané zelené dršťky
320 g hovězí kostky
1 dávka kelpy
1 dávka ostropestřecového olejePÁTEK

Zařazujeme vnitřnosti
160 g jáhlové vločky
160 g kachna mletá
160 g plíce mleté
320 g kachní prsa
1 dávka krillu
1 dávka lososového olejeSOBOTA

160 g ovesné vločky
160 g kachní krk
480 g vepřová plec sekaná
1 dávka zvápenatělé mořské řasy
1 dávka oleje
1 vařené vejce
50 g špenátNEDĚLE

160 g poctivý zeleninový burizon
160 g chrupavka mletá
480 g baby meat - telecí mletá svalovina
1 dávky spirulina
1 dávka oleje

 

Doplňky stravy

Doplňky - jako jsou vitamíny, minerály a podobně - není třeba přidávat každý den. U doplňků doporučujeme řídit se rozumným užíváním, to znamená, že nemusíme do misek každý den sypat všechny doplňky, které doma máme. Doplňků existuje velké množství, ale nikdy nenahradí vyváženou a pestrou krmnou dávku. Nejlepší je doplňky užívat cíleně na zlepšení daného konkrétního problému zvířete.

Oleje by měly být ve stravě každý den - vhodné jsou: lososový, ostropestřecový, lněný, konopný a jiné. Při jejich zařazování postupujte opatrně, jelikož mohou ze začátku působit projímavě.

 

Zdraví z moře

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení