Vážení zákazníci, pobočka v Kamenném Újezdu bude v pátek 24.5. uzavřena. Děkujeme za pochopení

Jak na BARF

Co vlastně znamená BARF?

Born Again Raw Feeders = znovu krmit syrově
Bones And Raw Food = kosti a syrová potrava
Biologically Appropriate Raw Foods = biologicky vhodná syrová potrava

 

Pro zjednodušení přechodu na BARF jsme pro Vás připravili formulář pro výpočet krmné dávky, pomocí kterého zjistíte doporučované poměry v misce. Vaše výsledky si také můžete nechat zaslat na svůj e-mail, který zadáte dole na konci formuláře.

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

Pokud jste se rozhodli svého pejska převádět na BARF, rozhodně se nedoporučuje míchat syrové maso v krmné dávce s granulovanou stravou, a to ani v jedné misce, ani ve stylu ráno maso a večer granule. Obojí se tráví zcela jinak, má jinou konzistenci a kombinace těchto dvou druhů stravy zatěžuje trávicí trakt psa. Toto platí i v případě, že krmíme 2x denně. Krmná dávka rozdělená do dvou porcí na den by měla obsahovat kompletní složky. Znamená to tedy, že NEMÁME pejskovi do misky ráno dávat jen kosti a večer jen maso s vnitřnostmi.

 

Složení krmné dávky

Základní množství krmné dávky vypočítáme z ideální hmotnosti psa. Pro dospělého psa počítáme 2-3 % tělesné hmotnosti, pro štěně 4-6 % tělesné hmotnosti. Každý pes je jiný, má jiný metabolismus, jinou zátěž, a tak je nutné individuálně přizpůsobit i krmnou dávku. Jsou jedinci, kteří potřebují výrazně vyšší nebo naopak nižší dávku, než je běžně doporučovaná. Jedná se na příklad o kastrované feny, pejsky v rekonvalescenci nebo omezené na pohybu, nebo naopak o psí sportovce, služební a lovecké psy.

Základem jídelníčku je maso a masité kosti. Maso by mělo tvořit zhruba 60 %, kosti 20 % a příloha také 20 % (přílohou jsou myšleny obilniny, ovoce a zelenina). Zelenina je pro psa především balastní složkou, obsahuje vlákninu a některé vitamíny a stopové prvky. Může tvořit až 20 % krmné dávky, ale není nutnou součástí a není třeba ji nutit psům, kteří ji odmítají. Vyšší podíl mohou dostávat psi na redukční dietě - balastní funkce. Jako přílohu můžeme podávat rýži, ovesné vločky, jáhly nebo pohanku.

Pro zjednodušení si rozdělíme druhy masa do 3 kategorií. V jídelníčku můžete volně zaměňovat složky ze stejné kategorie. Důležité je, aby byla strava co nejpestřejší a aby byla dlouhodobě vyvážená.

1. kategorie - masité kosti: kuřecí skelety, kachní hlavy, kachní běháky, skopová žebra, skopové masité kosti, telecí masité kosti, kuřecí křídla, kuřecí krky, kachní krky atd.
2. kategorie - vnitřnosti: vemeno, játra, ledvina, plíce, slezina, neprané zelené dršťky atd.
3. kategorie - svalovina: hovězí maso (mleté nebo kusové), hovězí a vepřové srdce, vepřový jazyk, skopové maso, telecí maso, vepřové maso, selečí maso, ryby atd.

Mléčné výrobky se do jídelníčku také mohou zařadit, ale není třeba je dávat ve větším množství a často. Ideální jsou zakysané výrobky s živou kulturou působící jako probiotika. Je třeba myslet na to, že i některé mléčné výrobky mají vysoký obsah fosforu.

Vejce jsou velmi hodnotnou potravinou a je vhodné je také do psího jídelníčku zařadit. Ideální je podávat syrový žloutek a vařené vejce. Pokud chceme podávat i vaječné skořápky, musíme dodržovat tyto zásady: skořápku musíme pejskovi podávat rozdrcenou, včetně podskořápečné blány a zakápnutou citronem.

bílek povařený a skořápku včetně podskořápečné blány rozdrcenou a zakápnutou citronem.

U zeleniny by měla většinovou složku tvořit listová zelenina, jako jsou různé druhy salátů, čínské zelí nebo špenát. Kapusta a zelí jsou dost aromatické a někteří psi je odmítají. Z ostatní zeleniny volíme nejlépe ty méně aromatické druhy - mrkev, okurka, cuketa, dýně, brokolice, květák, paprika nebo červená řepa (u ní pozor - může zabarvit pejskovi moč i stolici). Nejlepší je vždy podávat zeleninu sezónní - tedy takovou, která je právě dostupná a čerstvá. Aby si tělo psa vzalo ze zeleniny co nejvíce, je nutné, abychom narušili její strukturu - to znamená vždy nakrájet, nastrouhat, rozmixovat a následně zmrazit nebo spařit. Pouze nastrouhaná zelenina není na závadu, ale v této formě bude pejskovi sloužit pouze jako zdroj vlákniny.

U ovoce dáváme přednost našemu tuzemskému ovoci, exotickému ovoci se vyhýbáme. Jedinou výjimkou je v tomto případě banán, který může být třeba skvělou svačinkou v kombinaci s jogurtem, lžičkou medu a nastrouhaným jablkem nebo borůvkami.

Další kategorií jsou rekreační kosti - tedy velké kosti s malým množstvím masa, které slouží k zabavení a na okus. Jsou to třeba velké dlouhé kosti hovězí, vepřové nebo ze zvěřiny. Pozor na žebra - ta dovedou sežrat velcí psi celá a je třeba je započítat do krmné dávky a doplnit dostatkem svaloviny, aby nedošlo k zácpě. Rekreační kosti podávejte pouze pod dozorem, nenechávejte je psům celý den bez dohledu! Okusování je pro pejsky velice důležité, trénují si tím žvýkací svaly a zároveň čistí zuby.

Krmna davka

 

Začínáme s BARFem

Pro začátek vybírejte méně tučná masa. Vhodné je maso drůbeží bez kosti (kuře, krůta), telecí, zvěřina, ale i libové hovězí nebo jehněčí a skopovéTučnější masa jako je vepřové, selečí nebo kachní zařazujte do jídelníčku později. Každý druh masa krmíme alespoň 3 dny po sobě. Pejsek se ho musí naučit kousat i trávit a hlavně během této doby poznáme, zda mu maso "sedlo" nebo ne.


Kosti můžete začít zařazovat do jídelníčku poměrně brzy, a to 10. - 14. den. Bez nich je třeba počítat s měkčí mazlavější stolicí. Doporučujeme začít mletinami, jako je na příklad naše kuře celé mleté, které obsahuje i pomleté kosti. Z počátku volíme menší kosti, ideální jsou kachní běháky, poté kuřecí krky a následně kuřecí křídla. Pokud má pes s masitými kostmi problém, můžete je rozdrtit paličkou a nebo rozsekat na menší kousky. 

Vnitřnosti zařazujeme do jídelníčku opatrně, ze začátku jen malé množství a vždy jen jeden druh. Podáváme je 2x týdně jako součást kompletní krmné dávky.


Zeleninu, ovoce, mléčné výrobky a vejce zařaďte do jídelníčku také postupně jedno po druhém a vždy sledujte reakci.
Každou novou složku potravy kombinujte s potravinou, kterou už pes dostával dříve, je na ni zvyklý a nedělá mu problémy.
Pokud pes maso z počátku odmítá, můžete ho nechat mírně zatáhnout - přelít horkou vodou. Zkoušejte různé druhy a struktury masa a různě velké kousky.
Vzorový jídelníček

Tady je ukázkový jídelníček na týden pro 40 kg dospělého psa s normální pohybovou aktivitou - uvažujeme zde pejska již převedeného na BARF. Důležitá je pestrost a podle kategorií pak lze zaměňovat jednotlivé potraviny. Masité kosti jsou hodně rozmanitá kategorie, je třeba selským rozumem zhodnotit obsah masa na kosti a podle toho přidat svalovinu nebo vnitřnosti.

Krmnou dávku na den tvoří 2 % z dané hmotnosti, tedy 800 g. Z toho bude 20 % příloha, což je 160 g. 20 % tvoří krmná kost, tedy také 160 g. Na samotné maso/svalovinu nám tedy zbývá 480 g.PONDĚLÍ

160 g instantní jáhlové vločky se zeleninou
160 g kachní běháky
480 g selečí sekané
1x syrový žloutek
1 dávka lososového oleje
1 dávka krilluÚTERÝ

160 g instantní rýžové vločky
160 g kuře celé mleté
480 g krůtí kostky
20 g strouhaná mrkev
1 dávka konopného oleje
1 dávka elixíru BSTŘEDA

160 g paella s mořskými plody
160 g kuřecí krky
480 g zvěřina mletá
20 g kozí tvaroh
1 dávka lněného olejeČTVRTEK

Zařazujeme vnitřnost - tedy opět 20 % z kompletní krmné dávky
160 g instantní pohankové vločky
160 g kuřecí křídla
160 g neprané zelené dršťky
320 g hovězí kostky
1 dávka kelpy
1 dávka ostropestřecového olejePÁTEK

Zařazujeme vnitřnosti
160 g jáhlové vločky
160 g kachna mletá
160 g plíce mleté
320 g kachní prsa
1 dávka krillu
1 dávka lososového olejeSOBOTA

160 g ovesné vločky
160 g kachní krk
480 g vepřová plec sekaná
1 dávka zvápenatělé mořské řasy
1 dávka oleje
1 vařené vejce
50 g špenátNEDĚLE

160 g poctivý zeleninový burizon
160 g chrupavka mletá
480 g baby meat - telecí mletá svalovina
1 dávky spirulina
1 dávka oleje

 

Doplňky stravy

Doplňky - jako jsou vitamíny, minerály a podobně - není třeba přidávat každý den. U doplňků doporučujeme řídit se rozumným užíváním, to znamená, že nemusíme do misek každý den sypat všechny doplňky, které doma máme. Doplňků existuje velké množství, ale nikdy nenahradí vyváženou a pestrou krmnou dávku. Nejlepší je doplňky užívat cíleně na zlepšení daného konkrétního problému zvířete.

Oleje by měly být ve stravě každý den - vhodné jsou: lososový, ostropestřecový, lněný, konopný a jiné. Při jejich zařazování postupujte opatrně, jelikož mohou ze začátku působit projímavě.

 

Zdraví z moře

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz